Warszawa rozpoczyna prace nad „Planem działań na rzecz środowiska i klimatu”

Miasto Warszawa oficjalnie zainaugurowało w czwartek, 3 grudnia, opracowanie „Planu działań na rzecz środowiska i klimatu” (EBRD Green City and Climate Action Plan). Plan będzie stworzony w ramach innowacyjnego programu realizowanego przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju „Zielone Miasta”. Warszawa dołączyła do niego jako pierwsze miasto w Polsce w czerwcu 2020.

 

GCCAP jest pierwszym tego rodzaju planem działań w ramach flagowego programu Banku na rzecz zrównoważonego rozwoju miejskiego. EBOR nawiązał współpracę z C40 - wiodącą na świecie organizacją promującą dekarbonizację i działania na rzecz ograniczenia skutków zmian klimatycznych w największych miastach świata. Ma ona na celu wymianę specjalistycznej wiedzy oraz nakreślenie niskoemisyjnej ścieżki rozwoju i działań na rzecz środowiska w Warszawie. Plan działań jest współfinansowany przez Ministerstwa Finansów w Polsce i TaiwanBusiness - EBOR Technical Cooperation Fund.

 

Podczas wydarzenia wystąpili: Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Szef Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Polsce, Ambasador Weber V.B. Shih, a także Dyrektorzy EBOR, C40 i Arup (firmy doradczej wspierającej opracowanie Planu). W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz organizacji międzynarodowych zainteresowanych zielonymi projektami Warszawy i programem EBOR-u. Prace nad GCCAP będą trwały przez najbliższy rok.

 

Program zrównoważonego rozwoju miejskiego „EBRD Green Cities” o wartości ponad 2 miliardów euro pomaga miastom członkowskim wypracować rozwiązania mające na celu wspieranie zrównoważonego rozwój, redukcję emisji dwutlenku węgla oraz kreowania bardziej przyjaznych warunków do życia dla mieszkańców miast. Przystępując do programu, miasta wdrażają projekt współfinansowany przez EBOR i opracowują własny „Plan działania na rzecz zielonego miasta” (GCAP). W Warszawie miasto łączy metodologię GCAP z planem działań na rzecz klimatu promowanym przez C40 w celu wypracowania unikatowego planu działań.

 

Warszawa, największe miasto w Polsce, stoi przed wyzwaniem zaspokojenia rosnących potrzeb transportowych mieszkańców przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu na jakość powietrza i poziom emisji gazów cieplarnianych.

 

Projektem inicjującym program „Zielone Miasta” jest finansowanie usprawnienia transportu publicznego z kredytu udzielonego przez EBOR i Bank ING w wysokości 392,5 mln zł (równowartość 87,2 mln euro).  Kredyt będzie współfinansować zakup 45 nowych wagonów w ramach rozbudowy metra, która jest największym projektem inwestycyjnym miasta mającym na celu zmniejszenie zatorów komunikacyjnych. Projekt jest częścią szerszego pakietu finansowania z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Unii Europejskiej.

 

Become a Green City

Contact us [email protected]