Gaziantep, EBRD Yeşil Şehirler kapsamında iklim eylemini taahhüt ediyor

Türkiye'nin yeşil geçişini finanse etmedeki kilit rolünü pekiştiren Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), kentsel çevrenin ve insanların yaşamlarının iyileştirilmesine yardımcı olmak için bugün Gaziantep şehri ile güçlerini birleştiriyor. Bu taahhüdün bir parçası olarak, Türkiye'nin güneyindeki şehir, Banka'nın amiral gemisi kentsel sürdürülebilirlik programı olan EBRD Yeşil Şehirler’e katılacak ve kapsamlı bir yatırım planı geliştirecek.

 

Tarihi bir ticaret ve kültür merkezi olan Gaziantep, 2 milyondan fazla nüfusa sahip ve yarım milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor - İstanbul'dan sonra Türkiye'nin en büyük ikinci Suriyeli topluluğu. Belediye, tüm sakinlere fayda sağlayacak sürdürülebilir bir kentsel dönüşüm taahhüt ediyor.

 

Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin ve EBRD Sürdürülebilir Altyapı Yönetici Direktörü Nandita Parshad, anlaşmayı bugün Londra'da resmileştirdiler. Başkan Şahin şunları söyledi: “Yerel yönetim açısından yeni bir çağda yaşıyoruz - şimdi yeşil ekonomiye odaklanma zamanı. Günümüzde belediyecilik yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de çevrenin korunmasıdır. Gaziantep'i yeşil bir kente dönüştürme yolunda önemli adımlar attığımıza inanıyorum. Bu nedenle EBRD ile imzaladığımız bu anlaşma bizim için çok önemli. Hep birlikte daha iyi bir dünyaya büyük katkı sağlayacağız.”

 

Parshad anlaşma ile ilgili şunları söyledi: “Gaziantep'i amiral gemisi Yeşil Şehirler programımıza katılmasını gönülden bekliyoruz. Birlikte çevresel zorlukları belirleyecek, önceliklendirecek ve sürdürülebilir altyapı yatırımları ve politika önlemleri ile ilişkilendireceğiz. Belediye Başkanı Şahin'in şehir için ileriye dönük vizyonunu memnuniyetle karşılıyor ve birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum."

 

EBRD ilk adım olarak bir güneş enerjisi projesine yatırım yapma fırsatını değerlendirecek ve şehrin güneş enerjisini elektrik şebekelerine entegre etmesine yardımcı olacak.

 

Ayrıca Banka, Gaziantep'e programın bel kemiği olan Yeşil Şehir Eylem Planı hazırlamasında yardımcı olacak. Bu, katı atık, su, atık su, sokak aydınlatması, enerji tedariği ve ulaşım dâhil olmak üzere iklime dayanıklı temel hizmetlerin nasıl sağlanacağını inceleyen adım adım bir yatırım planı olacak. Climate Investment Funds (İklim Yatırım Fonları) parçası olan The Clean Technology Fund (Temiz Teknoloji Fonu), planın gelişimini finanse edecek.

 

EBRD'nin uzun süredir devam eden bir ortağı olan Gaziantep, İzmir, Ankara ve İstanbul'dan sonra Yeşil Şehirler programına katılan dördüncü Türk şehri. Banka daha önce Gaziantep'in çevre dostu sıkıştırılmış doğal gazlı (CNG) otobüs alımını finanse etmiş ve özel-kamu ortaklığı anlaşması kapsamında son teknoloji bir hastanenin inşası için kredi sağlamıştır.

 

EBRD Yeşil Şehirler, finansman hacmi 3 milyar Euro olan ve bugüne kadar 50'den fazla şehir ve belediyeyi kapsayan, hızla büyüyen bir kentsel sürdürülebilirlik programıdır. Program, çarpık kentleşmenin getirdiği muazzam çevresel zorlukları ele almak için 2016 yılında başlatıldı. EBRD Yeşil Şehirler çok taraflı bağışçılardan destek aldı ve önemli düzeyde eş finansman sağladı.

 

Türkiye'nin önde gelen kurumsal yatırımcılarından biri olan EBRD, bugüne kadar çoğu özel sektöre olmak üzere ülkede 14 milyar Euro'dan fazla yatırım yapmıştır. Sürdürülebilirlik, Banka'nın yatırım ve politika katılımının merkezinde yer almaktadır.

 

Olga Rosca

Become a Green City

Contact us [email protected]